Costel Enache: „Aș vrea o dată să pot spune lucrurilor pe nume”
FC Botoșani a avut un început bun de campionat, cu șase puncte în primele patru etape, în condițiile în care a jucat cu trei echipe care în sezonul trecut au evoluat în play-off. Echipa pregătită de Costel Enache nu are nicio înfrângere deși a jucat în deplasare cu CFR Cluj și CSU Craiova.
Cu toate acestea, tehnicianul botoșănean are o nemulțumire. El este deranjat de atitudinea pe care o au arbitri față de jucători și antrenori și de faptul că există o categorie de oameni care nu plătesc atunci când greșesc.
„Rămân cu amărăciunea asta că parcă noi suntem prea mici pentru fotbal. Nu găsim așa un mod de a ne apropia. Nu aș vrea să comentez pentru că amenda e foarte mare. Aș vrea o dată să pot spune lucrurilor pe nume. Toți cei din fotbal recunoaștem că greșim, jucători, antrenori, conducători. Doar o singură categorie nu. Dacă tot facem parte din același fenomen, aș vrea să avem același mod de a analiza lucrurile. De foarte multe ori înțelegem arbitrii că sunt puși într-o situație de a decide o fază foarte dubioasă pe care noi dacă o revedem de zece ori nu știm să dăm o decizie. Suntem oameni, putem greși. Aștept momentul în care toți să ne recunoaștem greșelile. Se pare că unii suntem muritori de rând iar ceilalți stăpânii fenomenului”
, a spus Costel Enache.
Citește și:
- 17:47 - Cristi Chivu, mesaj înainte de Cupa Mondială: echipa surpriză pe care o vede periculoasă
- 15:48 - Cutremur în Ștefan cel Mare! Dinamo a anunțat plecarea lui Zeljko Kopic după aproape 3 ani
- 08:01 - Liverpool l-a numit pe Andoni Iraola antrenor principal, după demiterea lui Arne Slot
- 19:23 - Sabrina Voinea, acuzată că și ar fi bătut iubitul la un complex sportiv din Capitală. Poliția a deschis anchetă
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














