Zelenski, noi promisiuni pentru ucraineni: "Stau la Kiev" - Fiecare zi creează "condiții mai bune" pentru Ucraina

Zelenski, noi promisiuni pentru ucraineni: "Stau la Kiev" - Fiecare zi creează "condiții mai bune" pentru Ucraina
Preşedintele Volodimir Zelenski a promis că va rămâne în capitala Ucrainei, Kiev, în pofida luptelor care continuă, transmite dpa.
Preşedintele Volodimir Zelenski a promis că va rămâne în capitala Ucrainei, Kiev, în pofida luptelor care continuă, transmite dpa.
"Stau la Kiev", a spus el într-un mesaj video, adăugând că nu se va ascunde şi că nu se teme de nimeni.
"Astăzi este a douăsprezecea noapte a luptei noastre, a apărării noastre. Suntem cu toţii prezenţi, toată lumea lucrează. Fiecare la locul său. Sunt la Kiev, echipa mea este cu mine", a adăugat preşedintele Zelenski.
Potrivit administraţiei prezidenţiale, Volodimir Zelenski a rechemat soldaţii ucraineni care servesc în misiuni străine.
Militari "foarte profesionişti" ar fi necesari în lupta împotriva "agresiunii ruse", se arată în comunicat.
Potrivit presei locale, militari ucraineni sunt implicaţi în operaţiuni în Kosovo, Congo şi Coasta de Fildeş.
Preşedintele Zelenski a mai spus că discuţiile cu Rusia vor continua."Suntem realişti. De aceea vom discuta.Vom insista asupra negocierilor până când vom găsi o modalitate de a spune oamenilor noştri: Aşa ajungem la pace", a spus el.
Fiecare zi de luptă creează "condiţii mai bune" pentru Ucraina, a adăugat el.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 17:14 - Bonus de până la 40% la salariu, dar nu pentru oricine. Guvernul schimbă regulile pentru unii angajați: nu ai perfomanță, nu primești bani în plus
- 12:16 - Zelenski, mesaj dur pentru Putin după atacurile devastatoare din adâncul Rusiei: „A sosit timpul să punem capăt acestui război” – VIDEO
- 12:11 - Nicolae Voiculeț, apel sfâșietor după explozia din Portul Constanța: „Mi-am strâns copilul în brațe și m-am rugat lui Dumnezeu. Vrem adevăr! Vrem CSAT acum!”
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














