Veste bună pentru șoferii din România. ASF va putea urmări în timp real daunele RCA

Veste bună pentru șoferii din România. ASF va putea urmări în timp real daunele RCA
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a primit dreptul de a urmări în timp real evoluția daunelor pentru RCA.
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a primit dreptul de a urmări în timp real evoluția daunelor pentru RCA.
Mai exact Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) va avea acces la o bază de date numită AIDA – baza de date cu informații privind dosarele de daune, potrivit antena3.ro.
Asta pentru că în ultima vreme au tot fost probleme privind asigurările RCA și modul în care au fost făcute aceste despăgubiri pentru șoferii care au avut probleme cu autoturismele în trafic.
Motiv pentru care legislația în vigoare se modifică și ASF va avea acces la tot ce înseamnă dosarele de daune.
Vor putea să vadă exact cum se vor rezolva aceste situații de daune pentru șoferii care au avut probleme în ceea ce privește accidentare a unui autoturism.
În fiecare an peste 400.000 de dosare de daună privind RCA sunt înregistrate în țara noastră, iar numărul acestora este în continuă creștere.
În acest context, ASF a decis să se implice în rezolvarea cazurilor și speră ca în acest fel companiile de asigurări să poată rezolva cât mai repede problemele cu care se confruntă șoferii atunci când au o problemă cu un autoturism, după ce l-au lovit sau a suferit alte avarii și au aceștia nevoie de asigurarea RCA
Citește și:
- 22:18 - Călin Georgescu critică modul în care România a gestionat cazul Pfizer și programul SAFE: „Totul trebuie să contești. Din start” VIDEO
- 22:01 - Călin Georgescu: „Apa și Hrana – „Armele de gherilă economică” ale României”
- 21:39 - Daniel Udrescu: Cele mai solide strategii profesionale nu se nasc din…
- 18:40 - Bani de la stat în 2026: cine primește 925 lei lunar începând din luna mai
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News











