Un nou focar de pestă. Toți porcii dintr-o gospodărie au fost uciși VIDEO

pesta porcina pomarla (11)
Un nou focar de pestă porcină africană a apărut în comuna Hudești. Autoritățile au luat deja primele măsuri și au eutanasiat porcii din acea exploatație agricolă.
Comuna Hudești este din nou afectată de pestă porcină africană. De această dată nu mai este vorba de un porc mistreț așa cum s-a întâmplat în luna ianuarie ci de un focar la porc domestic. Consiliul Local de Combatere a Bolilor s-a reunit astăzi la prânz pentru a adopta un nou plan de măsuri pentru zona în care s-a constatat existența focarului de pestă porcină africană.Reprezentanții Direcției Sanitar Veterinare au precizat că după confirmarea virusului, s-a luat măsura sacrificării, incinerării și îngropării porcilor din respectiva exploatație. În total, au fost sacrificați opt porci din respectiva exploatație. De asemenea, s-au recoltat probe de la animalele din zona respectivă pentru a se vedea dacă au fost afectate de virusul pestei porcine africane. În plus, s-au constituit două filtre la intrarea și ieșirea din localitatea Bașeu, comuna Hudești.https://youtu.be/jNavk7W75R0
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:00 - Radu Miruță, după incidentele cu drone: „Militarii fac minuni cu ceea ce au la dispoziție”
- 20:57 - Nicușor Dan clarifică întârzierea raportului privind anularea alegerilor: „N-o să vă dau un termen”
- 20:05 - Ninel Peia: Lecția dronei din Marea Neagră! Avem nevoie de un sistem integrat de apărare asimetrică a Dobrogei și Mării Negre (SIAAD-MN).
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














