Tânăr reținut pentru înșelăciune

Tânăr reținut pentru înșelăciune
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore pe numele unui tânăr de 28 de ani din municipiul Botoșani, cercetat sub aspectul comiterii a trei infracțiuni de înșelăciune.
Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore pe numele unui tânăr de 28 de ani din municipiul Botoșani, cercetat sub aspectul comiterii a trei infracțiuni de înșelăciune.
În urma probatoriului administrat s-a stabilit faptul că acesta, în perioada iunie- septembrie 2020, prin completarea fictivă a unor înscrisuri, ar fi indus în eroare trei persoane vătămate de la care ar fi încasat cu titlu de avans 5.500 de euro, în schimpul cărora le-ar fi promis că le aduce autoturisme din Germania, fără a mai desfășura vreo avtivitate în acest sens.
La data de 24 februarie 2021 a fost pus în executare un mandat de percheziție domiciliară la locuința tânărului, prilej cu care au fost identificate și ridicate în vedeerea continuării cercetărilor bunuri și înscrisuri care interesează cauza.
Tânărul a fost introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă al IPJ Botoșani, cercetările fiind continuate pentru infracțiunile menționate mai sus, urmând ca în funcție de rezultate să fie dipuse măsuri.
Sursa: Realitatea de Botosani
Citește și:
- 22:18 - Călin Georgescu critică modul în care România a gestionat cazul Pfizer și programul SAFE: „Totul trebuie să contești. Din start” VIDEO
- 22:01 - Călin Georgescu: „Apa și Hrana – „Armele de gherilă economică” ale României”
- 21:39 - Daniel Udrescu: Cele mai solide strategii profesionale nu se nasc din…
- 18:40 - Bani de la stat în 2026: cine primește 925 lei lunar începând din luna mai
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News











