Advertising
Prima ședință de guvern după scandalul ordonanței de urgență controversate
14 mai 2026, 09:05

Ședință de Guvern
Articol scris de Scris de Daniel Onescu
În doar câteva ore va avea loc prima ședință de guvern după scandalul cu ordonanța de urgență care a ajuns din nou pe ordinea de zi săptămâna trecută. Ne reamintim că CCR urmează să se pronunțe după ce a fost sesizat de Avocatul Poporului.
Partidul AUR a făcut mai multe demersuri și a sesizat Avocatul Poporului cu privire la faptul că această ordonanță de urgență a fost adoptată de un guvern interimar, chiar după ce a trecut moțiunea de cenzură.
Mai mult decât atât, dacă se dovedește că Bolojan și-ar fi depășit atribuțiile, contractele din SAFE sunt în pericol. Astfel, toate actele adoptate în baza Ordonanței ar putea fi atacate la CCR și anulate.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 17:14 - Bonus de până la 40% la salariu, dar nu pentru oricine. Guvernul schimbă regulile pentru unii angajați: nu ai perfomanță, nu primești bani în plus
- 12:16 - Zelenski, mesaj dur pentru Putin după atacurile devastatoare din adâncul Rusiei: „A sosit timpul să punem capăt acestui război” – VIDEO
- 12:11 - Nicolae Voiculeț, apel sfâșietor după explozia din Portul Constanța: „Mi-am strâns copilul în brațe și m-am rugat lui Dumnezeu. Vrem adevăr! Vrem CSAT acum!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














