Ludovic Orban anunță intrarea în opoziție alături de USR

Ludovic Orban anunță intrarea în opoziție alături de USR
Orban a declarat că partidul pe care îl creează se va poziționa în opoziție față de coaliția PSD-PNL-UDMR
Ludovic Orban a declarat că partidul pe care îl creează se va poziționa în opoziție față de coaliția PSD-PNL-UDMR. Acesta a subliniat că noua coaliție, pe care o vede ca ”un monstru”, va controla toate televiziunile și toate instituțiile de stat.
„Această coaliție, această întovărășire reprezintă un pericol pentru democrația din România, pentru că va avea tot: președinte, toate instituțiile ce țin de președinte, (…) toți președinții de consilii județene, 95% din primarii din România. Va fi greu de lucrat cu acest monstru. Vor încerca să controleze toate televiziunile, toate instituțiile de stat, vom încerca să luptăm cu un monstru”, a spus Orban, la un post TV.
El spune că partidul său se va poziționa în opoziție, alături de USR. ”E calea cea mai grea pe care am ales-o, am ales calea luptei cu acest monstru. (…) Alături de cei de la USR PLUS va trebui să luptăm umăr la umăr”, a mai spus Orban.
Citește și:
- 22:18 - Călin Georgescu critică modul în care România a gestionat cazul Pfizer și programul SAFE: „Totul trebuie să contești. Din start” VIDEO
- 22:01 - Călin Georgescu: „Apa și Hrana – „Armele de gherilă economică” ale României”
- 21:39 - Daniel Udrescu: Cele mai solide strategii profesionale nu se nasc din…
- 18:40 - Bani de la stat în 2026: cine primește 925 lei lunar începând din luna mai
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News











