INSP: 63 de cazuri de COVID-19 cu varianta Omicron au fost confirmate în ultima săptămână

INSP: 63 de cazuri de COVID-19 cu varianta Omicron au fost confirmate în ultima săptămână
În săptămâna 9 - 15 octombrie, au fost confirmate 63 de cazuri cu varianta Omicron a SARS-CoV-2
Institutul Naţional de Sănătate Publică (INSP) informează că, în săptămâna 9 - 15 octombrie, au fost confirmate 63 de cazuri cu varianta Omicron a SARS-CoV-2, din care 14 sunt variante de interes.
Până în prezent au fost confirmate 206 cazuri cu sub-varianta BA.2.75, 567 cazuri cu BQ.1, 406 cazuri cu sub-varianta XBB, 484 cu sub-varianta XBB.1.5 şi 90 cu sub-varianta XBB.1.5+F456L a Omicron, potrivit INSP.
Până la data de 15 octombrie au fost confirmate 9.994 cazuri cu varianta Omicron (VOC). Dintre acestea, la 3.073 a fost detectată sub-varianta BA.2 (31%), la 62 sub-varianta BA.4 (0,62%), la 3.481 de cazuri a fost detectată sub-varianta BA.5 (35%).
Conform INSP, până la data de 15 octombrie au fost raportate 20.631 de secvenţieri.
Cele 63 de secvenţieri din ultima săptămână au fost raportate de INBI "Matei Balş" (32) şi INCDMM Cantacuzino (31).
Sursa: Realitatea Medicala
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:05 - Ninel Peia: Lecția dronei din Marea Neagră! Avem nevoie de un sistem integrat de apărare asimetrică a Dobrogei și Mării Negre (SIAAD-MN).
- 17:14 - Bonus de până la 40% la salariu, dar nu pentru oricine. Guvernul schimbă regulile pentru unii angajați: nu ai perfomanță, nu primești bani în plus
- 12:16 - Zelenski, mesaj dur pentru Putin după atacurile devastatoare din adâncul Rusiei: „A sosit timpul să punem capăt acestui război” – VIDEO
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














