Advertising
Concurs de informatică pentru nevăzători
20 apr. 2019, 20:15

concurs-nevazatori-1-750x452
11 nevăzători au partizipat astăzi la un concurs de informatică destinat acestor categorii de persoane. Acțiunea s-a desfșurat în Clubul Filialei Botoşani a Asociaţiei Nevăzătorilor din România (ANR). Iniţiator şi principal organizator al concursului a fost Constantin Surugiu, secondat de soţia sa, Steluţa. Constantin Surugiu a pregătit întrebările şi a obţinut o sponsorizare pentru premii din partea societăţii Met-AXA, completată de o altă sponsorizare, obţinută de Cezar Vieru de la Grigore Custrin. La final, după baraj, pe primul loc s-a situat Gabriel Bursuc, elev în clasa a XII-a la Liceul special pentru deficienţi de vedere din Tg. Frumos, urmat de Dumitru Văcălie, Veronel Terciu şi Iulian Ghiorghiu. Preşedintele juriului a fost Gheorghe Median, voluntar cu vechi state de serviciu al Asociaţiei Nevăzătorilor Botoşani, el avându-i alături pe Alexandru Surugiu, preşedintele ANR Botoşani şi pe Tudorel Tupiluşi, preşedinte Asociaţiei Nevăzătorilor din România.
Pe partea logistică a concursului s-au implicat patru adolescente din Clubul Interact Botoşani, Florina Comârzan asigurând secretariatul tehnic al competiţiei. Examinator, conform tradiţiei, Carmen Moraru, referent cultural în cadrul Filialei Botoşani a ANR.Mâine, la orele 10.30, la Uvertura Mall (etaj 2), este programat un concurs de şah organizat de Cezar Vieru. În competiţie, nevăzătorii botoşăneni îi vor avea drept parteneri pe membri ai Asociaţiei Surzilor din Botoşani şi ai Asociaţiei „Ridică-te şi umblă!” Botoşani.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 07:56 - Ucraina își cere scuze Greciei pentru dronele ajunse la ei, dar România nici nu este băgată în seamă
- 07:50 - Seism devastator în Filipine. Cel puțin cinci persoane și-au pierdut viața: alerte de tsunam VIDEO
- 22:37 - Jocurile din spatele numirii lui Eugen Tomac. Miron Mitrea: „Nu e politică, e business pe 17 miliarde de euro. Toți vor să-și bage un pic codița în banii ăștia”
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














