CEREMONII MILITARE ȘI RELIGIOASE DEDICATE SĂRBĂTORIRII A 166 DE ANI DE LA ÎNFĂPTUIREA UNIRII PRINCIPATELOR ROMÂNE

CEREMONII MILITARE ȘI RELIGIOASE DEDICATE SĂRBĂTORIRII A 166 DE ANI DE LA ÎNFĂPTUIREA UNIRII PRINCIPATELOR ROMÂNE
MApN sărbătorește Ziua Unirii Principatelor Române
Ministerul Apărării Naționale (MApN), împreună cu autoritățile locale, organizează, vineri, în garnizoanele din țară, ceremonii militare și religioase dedicate sărbătoririi a 166 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române.
La București, de la ora 10,00, vor avea loc o ceremonie militară și depuneri de coroane și jerbe de flori la statuia domnitorului Alexandru Ioan Cuza amplasată în Dealul Patriarhiei Române, anunță MApN.
În fiecare an, la 24 ianuarie, românii sărbătoresc Unirea Principatelor Române din anul 1859, realizată sub conducerea domnitorului Alexandru Ioan Cuza, un act de voință politică al liderilor din cele două principate românești - Moldova și Țara Românească - și prima etapă în crearea statului unitar român modern.
24 ianuarie 1859 - ziua alegerii lui Alexandru Ioan Cuza la București ca domnitor al Țării Românești, după ce la 5 ianuarie fusese ales la Iași domnitor al Moldovei - este momentul când s-au împlinit aspirațiile naționale ale revoluționarilor de la 1848, care înscriseseră în programele lor idealul unirii Principatelor drept \"cheia de boltă fără de care s-ar prăbuși întreg idealul național\".
Actul istoric al Unirii de la 24 ianuarie 1859, despre care Mihail Kogălniceanu spunea că este \"actul întregii națiuni române\", a rămas un moment decisiv în istoria românilor, pentru că recunoașterea internațională a Unirii și măsurile adoptate în anii care au urmat au dus la obținerea și recunoașterea independenței României în anii 1877 - 1878 și la îndeplinirea idealului național de unire a tuturor românilor în 1918. În egală măsură, momentul 24 ianuarie 1859 a fost primul pas făcut de națiunea română pe drumul modernității și al integrării europene.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 17:14 - Bonus de până la 40% la salariu, dar nu pentru oricine. Guvernul schimbă regulile pentru unii angajați: nu ai perfomanță, nu primești bani în plus
- 12:16 - Zelenski, mesaj dur pentru Putin după atacurile devastatoare din adâncul Rusiei: „A sosit timpul să punem capăt acestui război” – VIDEO
- 12:11 - Nicolae Voiculeț, apel sfâșietor după explozia din Portul Constanța: „Mi-am strâns copilul în brațe și m-am rugat lui Dumnezeu. Vrem adevăr! Vrem CSAT acum!”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














