Camera Deputaţilor îşi alege noul preşedinte. Marcel Ciolacu şi-a anunţat candidatura

Camera Deputaţilor îşi alege noul preşedinte. Marcel Ciolacu şi-a anunţat candidatura
Preşedintele Camerei Deputaţilor urmează să fie ales marţi, în şedinţa de plen a forului. Marcel Ciolacu, liderul PSD, și-a anunţat candidatura pentru această funcţie.
Preşedintele Camerei Deputaţilor urmează să fie ales marţi, în şedinţa de plen a forului. Marcel Ciolacu, liderul PSD, și-a anunţat candidatura pentru această funcţie.
Votul pentru alegerea președintelui Camerei va fi secret cu buletine, potrivit ordinii de zi.
Pe ordinea de zi a plenului, care începe de la ora 11.00, figurează şi alegerea unor noi membri ai Biroului permanent, cel mai probabil în locul celor propuşi miniştri în Cabinetul Nicolae Ciucă - Sorin Grindeanu, Alexandru Rafila, Marius Budăi şi Florin Roman.
Preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, a anunţat luni că îşi depune candidatura pentru şefia Camerei.
„Mâine (marți - n.r.) îmi voi depune candidatura pentru şefia Camerei Deputaţilor, deoarece s-a conturat o majoritate. Am înţeles că şi domnul Cîţu îşi va depune pentru şefia Senatului", a declarat Ciolacu într-o conferinţă de presă, la sediul central al PSD.
Fostul preşedinte PNL Ludovic Orban a demisionat din fruntea Camerei Deputaţilor pe 13 octombrie, după ce a pierdut alegerile pentru conducerea partidului, iar funcţia a rămas oficial vacantă în 18 octombrie, după ce plenul a votat hotărârea în acest sens.
Sursa: Mediafax
Citește și:
- 08:05 - Meteorologii anunță ploi abundente, urmate de o încălzire a vremii înainte de minivacanță de 1 mai: prognoza ANM pentru 4 săptămâni
- 07:57 - Alertă în Tulcea după noi atacuri rusești cu drone lângă graniță: a fost emis RO-Alert
- 22:18 - Călin Georgescu critică modul în care România a gestionat cazul Pfizer și programul SAFE: „Totul trebuie să contești. Din start” VIDEO
- 22:01 - Călin Georgescu: „Apa și Hrana – „Armele de gherilă economică” ale României”
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News











