Autoturism „burdușit” cu ţigări de contrabandă, depistat în Vama Stânca

Autoturism „burdușit” cu ţigări de contrabandă, depistat în Vama Stânca
Echipa comună de control din cadrul Punctul de Trecere a Frontierei Stânca a descoperit cantitatea totală de 7000 de ţigarete de contrabandă, pe care un cetăţean moldovean încerca să le introducă ilegal în ţară, disimulate în rezevorul autoturismului.
Echipa comună de control din cadrul Punctul de Trecere a Frontierei Stânca a descoperit cantitatea totală de 7000 de ţigarete de contrabandă, pe care un cetăţean moldovean încerca să le introducă ilegal în ţară, disimulate în rezevorul autoturismului.
În data de 25 aprilie a.c., în jurul orei 03.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Stânca-I.T.P.F. Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a intra în ţară, la volanul unui autoturism înmatriculat în R. Moldova, un cetăţean român, în vârstă de 32 de ani.
La controlul de frontieră, colegii noştri au observat că bărbatul prezintă o stare de agitaţie, motiv pentru care au solicitat efectuarea unui control amănunţit asupra persoanei şi bagajelor.
În urma controlului efectuat cu ajutorul video endoscopului, în rezervorul autoturismului au fost descoperite ascunse şi nedeclarate, în vederea sustragerii de la controlul vamal, 7.000 de ţigarete de provenienţă extracomunitară.
Bărbatul a fost sancţionat de către autoritatea vamală cu amendă contravenţională în valoare de 7.000 de lei, ţigările au fost ridicate în vederea confiscării, iar autoturismul a fost reţinut până la plata amenzii.
Sursa: Realitatea de Botosani
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:05 - Ninel Peia: Lecția dronei din Marea Neagră! Avem nevoie de un sistem integrat de apărare asimetrică a Dobrogei și Mării Negre (SIAAD-MN).
- 17:14 - Bonus de până la 40% la salariu, dar nu pentru oricine. Guvernul schimbă regulile pentru unii angajați: nu ai perfomanță, nu primești bani în plus
- 12:16 - Zelenski, mesaj dur pentru Putin după atacurile devastatoare din adâncul Rusiei: „A sosit timpul să punem capăt acestui război” – VIDEO
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














