ANOFM: 92 DE PROGRAME DE FORMARE PROFESIONALĂ, LA NIVEL NAŢIONAL ÎN LUNA OCTOMBRIE

ANOFM: 92 DE PROGRAME DE FORMARE PROFESIONALĂ, LA NIVEL NAŢIONAL ÎN LUNA OCTOMBRIE
1.404 persoane din țară vor beneficia de reconversie profesională
Agenţia Naţională pentru Ocuparea Forţei de Muncă (ANOFM) va organiza, în luna octombrie, 92 de programe de formare profesională gratuită pentru 1.404 persoane din țară care beneficiază, conform legii, de astfel de servicii.
Cele mai multe locuri disponibile pentru formare profesională, conform ANOFM, se regăsesc în domenii precum: referent resurse umane (153 de persoane), lucrător comercial (132 de persoane), competenţă digitală, inclusiv de siguranţă pe internet şi securitate cibernetică (112 de persoane), ajutor bucătar (104 persoane), agent de securitate (90 de persoane), instalator instalaţii tehnico-sanitare şi de gaze (84 de persoane), cofetar (70 de persoane), contabil (70 de persoane), frizer (48 de persoane), bucătar (42 de persoane).
Cele mai multe cursuri, cu un număr mare de participanți, vor fi organizate în Satu Mare (pentru 224 de persoane), Dâmboviţa (pentru 112 de persoane) şi Suceava (pentru 82 de persoane), relatează Agerpres.
Citește și:
- 22:18 - Călin Georgescu critică modul în care România a gestionat cazul Pfizer și programul SAFE: „Totul trebuie să contești. Din start” VIDEO
- 22:01 - Călin Georgescu: „Apa și Hrana – „Armele de gherilă economică” ale României”
- 21:39 - Daniel Udrescu: Cele mai solide strategii profesionale nu se nasc din…
- 18:40 - Bani de la stat în 2026: cine primește 925 lei lunar începând din luna mai
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News











