50.000 de lei amendă pentru un parc de dezmembrări din Dorohoi

50.000 de lei amendă pentru un parc de dezmembrări din Dorohoi
În cauză a fost aplicată o sancțiune contravențională în valoare de 50.000 de lei, pentru nerespectarea prevederilot legale privind regimul deșeurilor.
La data de 10 mai 2023, polițiștii din cadrul Poliție Municipiului Dorohoi, împreună cu cei ai Serviciului de Investigații Criminale și a specialiștilor din cadrul Gărzii de Mediu Botoșani au organizat o acțiune pentru verificarea modului de gestionare a deșeurilor, promovarea prevenirii și reducerii generării de deșeuri de către service-urile auto și atelierele de dezmembrări auto, din zona municipiului Dorohoi.
Astfel, în cadrul activității desfășurate, la un punct de lucru al unei societăși comerciale de profil, s-a constatat faptul că nu deținea o evidență cronologică lunară privind deșeurile periculoase sau nepericuloase, nu avea clasificate deșeurile generate din activitate sau deșeurile rezultate în urma dezmembrării autoturismelor și acestea nu erau depozitate în locuri special amenajate, conform normelor în vigoare.
În cauză a fost aplicată o sancțiune contravențională în valoare de 50.000 de lei, pentru nerespectarea prevederilot legale privind regimul deșeurilor.
Sursa: Realitatea de Botosani
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 20:05 - Ninel Peia: Lecția dronei din Marea Neagră! Avem nevoie de un sistem integrat de apărare asimetrică a Dobrogei și Mării Negre (SIAAD-MN).
- 17:14 - Bonus de până la 40% la salariu, dar nu pentru oricine. Guvernul schimbă regulile pentru unii angajați: nu ai perfomanță, nu primești bani în plus
- 12:16 - Zelenski, mesaj dur pentru Putin după atacurile devastatoare din adâncul Rusiei: „A sosit timpul să punem capăt acestui război” – VIDEO
Urmărește știrile Realitatea de Botosani și pe Google News














